Aktualności
 • W BBP Legal wiemy, jak ważna jest pomoc prawna organizacjom społecznym, które niejednokrotnie ze względów finansowych nie mogą zaangażować prawnika do reprezentowania ich w ważnych dla nich sprawach.

  Stąd też nasza kancelaria od dnia 22 lipca 2013 roku postanowiła zaangażować się w działalność programu ...dalej

 • Witamy Państwa na naszej nowej stronie. Mamy nadzieję, że przypadnie ona Państwu do gustu !

  Zapraszamy do częstych odwiedzin.

  dalej
 • W BBP Legal wiemy, jak ważna jest pomoc prawna organizacjom społecznym, które niejednokrotnie ze względów finansowych nie mogą zaangażować prawnika do reprezentowania ich w ważnych dla nich sprawach.

   

  Stąd też nasza kancelaria od dnia 22 lipca 2013 roku postanowiła ...dalej

Aktualności

Strona główna » Aktualności

wielkość tekstu: A | A | A

 • Konferencja "Perspektywy rozwoju audytu wewnętrznego oraz nadzoru korporacyjnego w administracji publicznej i w biznesie"

  Szanowni Państwo,

  mamy przyjemność poinformować, że partner kancelarii adwokat Filip Poniewski w dniu 29 maja 2018 roku weźmie udział w konferencji naukowej "Perspektywy rozwoju audytu wewnętrznego oraz nadzoru korporacyjnego w administracji publicznej i w biznesie", która odbędzie się w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 c. 

   

  Szczegóły dotyczące konferencji znajdą Państwo pod linkiem: https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/wydzialy/wbfia/konferencja-perspektywy-rozwoju-audytu-wewnetrznego-oraz-nadzoru-korporacyjnego-w-administracji-publicznej-i-biznesie/zaproszenie.html

  dodano: 17 kwietnia 2018 czytano: 428 razy dalej
 • Konferencja naukowa "Prawne instrumenty ochrony powietrza"

  Szanowni Państwo,

  mamy przyjemność poinformować, że partner kancelarii adwokat Filip Poniewski w dniu 20 kwietnia 2018 roku weźmie udział w konferencji naukowej "Prawne instrumenty ochrony powietrza", która odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  Adwokat Filip Poniewski weźmie udział w konferencji na zaproszenie organizatorów  i wygłosi referat  „Wykorzystanie dronów do badania jakości powietrza a prawo lotnicze”.

   

   

  Szczegóły konferencji znajdują się pod linkiem: http://www.kpgios.us.edu.pl/attachments/article/215/Program%2020.04.2018%20r.%20poprawiony.pdf

   

  dodano: 17 kwietnia 2018 czytano: 436 razy dalej
 • Kancelaria BBP Legal kolejny raz wyróżniona

  Szanowni Państwo,

  Pragniemy poinformować, że Kancelaria BBP Legal po raz kolejny znalazła się w gronie kancelarii prawnych świadczących usługi w zakresie ochrony środowiska, tym razem wyróznionych przez tygodnik "Przegląd Komunalny" wydanie nr 7/2017 r.

  Dziękujemy!

  dodano: 13 lipca 2017 czytano: 672 razy dalej
 • Gmina, jako zamawiający powinna określić precyzyjnie warunki zamówienia by zabezpieczyć się na wypadek sezonowych perturbacji.

  To wnioski z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, który w tej sprawie zajmował się kwestią jak płacić za gotowość do odśnieżania, w sytuacji gdy nie było śniegu a w Polsce to zjawisko jest coraz częstsze.

  Kwestie ta pojawiły się w sporze między Głogowskim Przedsiębiorstwem Wielobranżowym sp. z o.o., które wygrało przetarg na odśnieżanie ulic i chodników, a ich zarządcą Gminą Miejską Głogów. To nie pierwszy spór między stronami, ale ten dotarł do Sądu Najwyższego i dotyczył zapłaty 50 tys. zł za jeden z miesięcy za gotowość do odśnieżania.

   
   
  W kontrakcie zawartym w trybie zamówienia publicznego i przetargu, przewidziano konkretne stawki za poszczególne prace, za które wykonawca mógł otrzymać do 45o tys. zł w sezonie. Kontrakt przewidywał też ryczałtowe wynagrodzenie 50 tys. zł za miesiąc tzw. dyżuru dyspozycyjnego, czyli gotowość do pracy w okresie od 1 listopada do połowy kwietnia.
  Doświadczone łagodnymi zimami w poprzednich latach, miasto zastrzegło sobie w tym kontrakcie (na trzy lata) „prawo zmiany terminów rozpoczęcia oraz zakończenia dyżurów mając ma uwadze występujące warunki atmosferyczne".
  Miasto korzystając z tego postanowienia odwołało dyżur w marcu 2014 r. odmawiając zapłaty 50 tys. zł. W tej sytuacji spółka wystąpiła z pozwem.
  Sąd Rejonowy w Głogowie zasądził żądaną kwotę wskazując, że wynagrodzenie należy się za samą gotowość do wykonania prac., a ustalony w umowie ryczałt stanowi należne wynagrodzenie.

  Sąd Okręgowy w Legnicy był innego zdania i uwzględnił apelację miasta i powództwo oddalił. Uznał, że zastrzeżone prawo przesunięcia skrajnych terminów dyżuru,literalnie rzecz biorąc, nie odbierało miastu prawa do zmiany okresu zakontraktowanej gotowości.

  - Dyżur oznacza oczekiwanie, a oczekujący ponosi koszty na sprzęt, na pracowników, na magazynowane towary- przekonywał Sad Najwyższy mec. Filip Poniewski, pełnomocnik spółki. - To gmina jako zamawiający powinna była precyzyjnie określić warunki zamówienia, a wątpliwości nie można tłumaczyć teraz na jej korzyść.

  Sąd Najwyższy przychylił się do jego skargi i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. - Literalna wykładnia kontraktu nie wystarczy, należy umowę zinterpretować w kontekście celu zamówienia, jego specyfiki - powiedziała w uzasadnieniu sędzia SN Iwona Koper. - Trzeba też pamiętać, że kwestia ta była od dawna sporna między stronami a jednak jej nie rozwiązały.

  - Miasto obstaje przy swoim stanowisku, gdyż jest rozliczane z tego czy troszczyć się o publiczne pieniądze- powiedział jego pełnomocnik mec. Sebastian Skiba.

  Faktem jest, że ryczałtowe wynagrodzenia nie uchroniło stron od spory i długiego procesu, choć spółka twierdziła, za sądem I instancji, że ryczałt powinien być niewzruszony.

  Sygnatura akt: V CSK 433/16

  OPINIA

  Dr Stefan Płażek, Katedra Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Problemy z ryczałtowym wynagrodzeniem pojawiają się nie tylko w kontraktach i przetargach na odśnieżanie. W praktyce są różne ryczałty. Uważam, że gmina, jej prawnicy, powinni uruchomić wyobraźnię i tak obudować ryczał, ofertę dodatkowymi warunkami, by w różnych sytuacjach kontrakt był dla gminy korzystny. To gmina ustala warunki zamówienia. Zamówienie przewidujące tylko jedną z opcję - ostrą zimę, w polskich warunkach byłby ekonomiczną rozrzutnością, mogącą wręcz skutkować zarzutem niegospodarności publicznymi pieniędzmi. Gospodarność wymaga także wyobraźni.

  dodano: 20 czerwca 2017 czytano: 787 razy dalej
 • BBP LEGAL W GRONIE NAJLEPSZYCH!

  Mamy przyjemność poinformować Państwa, że nasza Kancelaria znalazła się w gronie najlepszych kancelarii w Polsce świadczących usługi w zakresie projektów infrastruktury, ochrony środowiska oraz energetyki.

  Artykuł opublikowany przez magazyn Czysta Energia (wydanie marzec – kwiecień 2017r.)

  Dziękujemy!

  dodano: 10 kwietnia 2017 czytano: 718 razy dalej
 • NAJNOWSZE ZMIANY W PRAWIE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH W 2016 r. - SZKOLENIA PRAKTYCZNE

  BBP Legal zapewnia nie tylko profesjonalną obsługę klientów korporacyjnych i indywidualnych, ale także szeroki zakres szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych.  

  Obecnie, w  związku z szeroką nowelizacją prawa zamówień publicznych, jaka pojawiła się w 2016 r. zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z BBP Legal. Zachęcamy do współpracy w szczególności jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne oraz wykonawców, dla których kierunek zmian w prawie zamówień publicznych posiada kluczowe znaczenie.

  Celem naszych szkoleń jest zapoznanie uczestników z wybranymi zagadnieniami prawa zamówień publicznych objętych nowelizacją oraz aktualizacja wiedzy w oparciu o obowiązujące przepisy. Dodatkowo, zapewniamy wyjaśnienie wszystkich aspektów nowelizacji prawa zamówień publicznych, jaka weszła w życie w 2016 r.

  Wśród zagadnień prezentowanych podczas szkoleń znajdują się obszary wybrane przez Klienta. Kładziemy na nie szczególny nacisk oraz uwzględniamy charakter obszaru, oraz rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej w którym działa nasz Klient.

  Dodatkowo, organizujemy program szkolenia tak, aby w najlepszy sposób uwzględnić potrzeby uczestników szkolenia.

  Wyróżnia nas innowacyjne podejście do prowadzonych szkoleń oraz rozumienie branż i specyfiki działania naszych Klientów, podczas których wykorzystywane są interaktywne metody zapewniające aktywny udział wszystkich uczestników szkolenia.

  Kompetentni specjaliści BBP Legal prowadzą szkolenia w sposób profesjonalny, rzetelny, ale przede wszystkim praktyczny.

   

  dodano: 9 września 2016 czytano: 915 razy dalej
 • Seminarium - Sprawozdawczość w gospodarce odpadami komunalnymi

  Seminarium dotyczące praktycznego ujęcia dokumentacji, sprawozdawczości oraz wymagań gminy wobec przedsiębiorców w ograniczaniu masy odpadów oraz osiąganiu poziomów recyklingu

   

  Partnerzy Kancelarii BBP Legal wraz z Hallmark Events mają przyjemność zaprosić przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na seminarium dotyczące praktycznego ujęcia dokumentacji, sprawozdawczości oraz wymagań gminy wobec przedsiębiorców w ograniczaniu masy odpadów oraz osiąganiu poziomów recyklingu.

   

  Poza specjalistami z Kancelarii BBP Legal - r. pr. Małgorzatą Brzóską oraz adw. Filipem Poniewskim, prowadzącymi będą miedzy innymi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Seminaria odbędą się: 10 grudnia 2013 roku w Warszawie, 17 grudnia 2013 roku w Katowicach oraz 14 stycznia 2014 w Poznaniu. Szczegóły i zapisy na stronie www.hallmarkevents.pl

   

   

   

  dodano: 5 grudnia 2013 czytano: 964 razy dalej
 • Seminarium - Sprawozdawczość w gospodarce odpadami komunalnymi (2)

  Seminarium dotyczące praktycznego ujęcia dokumentacji, sprawozdawczości oraz wymagań gminy wobec przedsiębiorców w ograniczaniu masy odpadów oraz osiąganiu poziomów recyklingu

   

  Partnerzy Kancelarii BBP Legal wraz z Hallmark Events mają przyjemność zaprosić przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na seminarium dotyczące praktycznego ujęcia dokumentacji, sprawozdawczości oraz wymagań gminy wobec przedsiębiorców w ograniczaniu masy odpadów oraz osiąganiu poziomów recyklingu.

   

  Poza specjalistami z Kancelarii BBP Legal - r. pr. Małgorzatą Brzóską oraz adw. Filipem Poniewskim, prowadzącymi będą miedzy innymi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Seminaria odbędą się: 10 grudnia 2013 roku w Warszawie, 17 grudnia 2013 roku w Katowicach oraz 14 stycznia 2014 w Poznaniu. Szczegóły i zapisy na stronie www.hallmarkevents.pl

   

   

   

  dodano: 5 grudnia 2013 czytano: 919 razy dalej
 • Nowa kancelaria na Śląsku

  Mamy przyjemność poinformować, że 21 czerwca 2013 roku Małgorzata Brzóska - radca prawny oraz Filip Poniewski - adwokat, zawiązali spółkę BBP Brzóska Poniewski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Nowa kancelaria znajdująca się w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 108 jest gotowa świadczyć przedsiębiorcom oraz podmiotom samorządowym i państwowym profesjonalne poradnictwo prawne i reprezentację przed właściwymi organami, między innymi w sprawach z zakresu prawa pracy, spółek, zamówień publicznych i PPP, jak również z zakresu prawa ochrony środowiska i prawa karnego.

   

  Zapraszamy do współpracy.

  dodano: 23 lipca 2013 czytano: 1640 razy dalej
 • BBP Legal dołącza do programu Centrum Pro Bono

  W BBP Legal wiemy, jak ważna jest pomoc prawna organizacjom społecznym, które niejednokrotnie ze względów finansowych nie mogą zaangażować prawnika do reprezentowania ich w ważnych dla nich sprawach.

   

  Stąd też nasza kancelaria od dnia 22 lipca 2013 roku postanowiła zaangażować się w działalność programu Centrum Pro Bono, prowadzonego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych w Warszawie.

   

  Centrum Pro Bono zaprosiło do współpracy renomowane kancelarie z całego kraju. Pośredniczy pomiędzy organizacjami społecznymi oraz grupami nieformalnymi w uzyskaniu bezpłatnych porad prawnych oraz prowadzenia postępowań przed sądami oraz organami administracji.

   

  W kancelarii BBP Legal mamy nadzieję, że praca pro bono, która niejednokrotnie wiąże się z rozstrzyganiem spraw precedensowych, przyniesie korzyść społeczeństwu. Zapraszamy do odwiedzenia www.centrumprobono.pl .

  dodano: 14 czerwca 2012 czytano: 1079 razy dalej
 • Nowa strona internetowa Kancelarii

  Witamy Państwa na naszej nowej stronie. Mamy nadzieję, że przypadnie ona Państwu do gustu !

  Zapraszamy do częstych odwiedzin.

  dodano: 15 maja 2012 czytano: 1196 razy dalej
 • BBP Legal dołącza do programu Centrum Pro Bono

  W BBP Legal wiemy, jak ważna jest pomoc prawna organizacjom społecznym, które niejednokrotnie ze względów finansowych nie mogą zaangażować prawnika do reprezentowania ich w ważnych dla nich sprawach.

  Stąd też nasza kancelaria od dnia 22 lipca 2013 roku postanowiła zaangażować się w działalność programu Centrum Pro Bono, prowadzonego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych w Warszawie.

   

  Centrum Pro Bono zaprosiło do współpracy renomowane kancelarie z całego kraju. Pośredniczy pomiędzy organizacjami społecznymi oraz grupami nieformalnymi w uzyskaniu bezpłatnych porad prawnych oraz prowadzenia postępowań przed sądami oraz organami administracji.

   

  W kancelarii BBP Legal mamy nadzieję, że praca pro bono, która niejednokrotnie wiąże się z rozstrzyganiem spraw precedensowych, przyniesie korzyść społeczeństwu. Zapraszamy do odwiedzenia www.centrumprobono.pl .

  dodano: 15 maja 2012 czytano: 1171 razy dalej

pierwsza|poprzednia|2| z   2 następna strona

BBP Brzóska Poniewski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.
ul. Żelazna 2, 40-851 Katowice

tel.: +48 32 726-56-97
e-mail: office@bbplegal.pl

Jesteśmy kancelarią współpracującą z wydawnictwem C.H. Beck w ramach poradni Legalis Administracja.

Legalis Administracja
Kancelaria BBP Legal świadczy usługi doradcze we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce i w Republice Czeskiej. Siedziba Kancelarii mieści się w Katowicach.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy